Jak se zbavit škodlivých látek z organismu v zimních měsících? I když jsme spíše zvyklé na jarní očistu těla, kdy s prvními slunečními paprsky vyrazíme do přírody, zaběhat si, nakoupíme zeleninu, připravujeme si očistné čaje, vyměňujeme šatník.. Ani v zimě bychom neměli zapomínat na očistu. I když nás honí mlsná, o vánocích často hřešíme a jíme jídla, která přes celý rok nedáme do úst nebo jen vyjímečně. Pocit chutě na sladké je v zimě silnější, protože organismus potřebuje více energie. V létě se více potíme a ani nemáme tak velkou chuť na jídlo.
Určitě dávejte přednost umírněnosti ve stravování. V létě máme dostatek čerstvého ovoce a zeleniny kdykoliv k dispozici. V zimě tomu tak bohužel není. Proto nám chybí velké množství vitamínů a minerálních látek, které můžeme doplnit pomocí zeleninových šťáv. V koutku se zdravou výživou nebo dnes už v některých supermarketech najdete tyto šťávy v biokvalitě.
Co se týče celkové očisty, můžete navštívit saunu nebo infrasaunu. Můžete to pojmout jako odpočinek od dětí, kdy zaúkolujete manžela a vyrazíte s kamarádkou, také maminkou společně. I když ne vždy je to jednoduché něco takového podniknout. Návštěvou sauny spojíte příjemné s užitečným. Odpočinete si od každodenních starostí kolem dětí a domácnosti, popovídáte si a přijdete na jiné myšlenky. Sauna také působí na váš imunitní systém, odbourává toxické látky a působí proti celulitidě.
V případě, že už přemýšlíte na podzim dopředu, nezapoměnte si připravit pochoutky, které jsou nejen zdravé, ale i chutné. Ano, řeč je o červené řepě a kysaném zelí. Každoročně si ji společně s babičkou připravujeme na zimu. Moc nám chutnají a vždy se na ně těšíme.
Červená řepa se pěstuje jako klasická podzimní zelenina. Konzumuje se její podzemní část – bulva. Její typickou chuť ovlivňuje přítomnost kyseliny jablečné, vinné, citronové a štavelové. Přísun kyseliny listové v červené řepě stimuluje tvorbu hormonů a nerotransmiterů, jako jsou např. dopamin nebo noradrenalin, které zajišťují naši duševní pohodu a dobrou náladu. Červená řepa je poměrně levná, dá se s ní v kombinaci s kysaným zelím a kořenovou zeleninovu vytvořit výborná polévka. Připravíme – li salát, získáme tak levnou omazovací kůru. Pročišťuje ledviny a játra, obsahuje hodně vitamínů jako je beta- karoten nebo kyselina listová. Působí jako lék proti chřipce. Dodává pleti pružnost a lesk, také vlasům i nehtům. Podporuje vylučování vody a kyselin z těla. Neutralizuje a zároveň odstraňuje toxické látky, zvláště z mozku. Aktivuje tvorbu červených krvinek a tím i zásobování buněk kyslíkem.
Dalším elixírem zdraví je bezesporu kysané zelí. V zimních měsících je optimální surovinou pro zdravou stravu, protože dlouhodobě zasytí a je bohaté na vitamíny. Užitečné mikroorganismy v zelí podporují zdraví prospěšné baktérie ve střevech, ty zase umožňují zažívání, vstřebávání živin a využití vitamínů skupiny B. Fermentací vzniká v zelí vysoce aktivní kobalamin (vitamín B12), který není obsažen v rostlinné stravě běžně.
Kysané zelí osvěžuje a vyvolává pocit dobré nálady, zvyšuje odolnost při stresových situacích. Podněcuje tvorbu červených krvinek, stimuluje růst buněk a omlazuje, snižuje hladinu cholesterolu v krvi, posiluje srdeční sval, dodává životní energii lepším využitím bílkovin a posiluje imunitní systém, má projímavé účinky.
Takže vzhůru do zimní očisty těla i ducha. Hodně štěstí.
Zdroj: Časopis Wellness, Březen 2011
K. Oberbeil, CH. Lentzová, Ovoce a zelenina jako lék, Fortuna Libri, 2001
Lenka Štveráčková – www.MojeBrisko.cz