Vši u dětí? Je to i dnes možné?
Chodí vaše dítě do školky a přineslo vám domů vši? Říkáte si, zda je to v dnešní době možné? Bohužel ano. Máte doma ještě batolátko, dokonce miminko nebo jste těhotná? Můj starší syn má nastoupit na jaře do školky. Teď v týdnu mě přišel email ze školky se zněním: „Ve školce mají děti vši, prohlédněte dětem hlavičky.“ Jak pozitivní zpráva. Přečtěte si následující řádky, které vám pomohou tento problém vyřešit.
Zavšivení – pedikulóza
Ve všech zemích světa se radikálně zvyšuje výskyt vši dětské v důsledku vznikající rezistence (odolnosti) k odvšivovacím přípravkům. Pedikulóza patří dlouhodobě mezi nepříjemnou parazitární infekci nejčastěji u dětí předškolního a školního věku. Pedikulóza se snadno přenáší mezi osobami bez toho, aby si napadená osoba vůbec uvědomila, že byla této infekci vystavena. Výskyt vši je poměrně běžný a není obrazem hygienické úrovně osoby ani její domácnosti. Napadené děti i jejich rodiče trpí především psychicky, cítí se být stresováni a vyloučeni ze společnosti. Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů, výjimečně může tento úkol převzít ošetřující lékař, nikoliv však škola a její pedagogičtí pracovníci. Při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech by měl být neprodleně aplikován účinný přípravek.
Příčina problému
Na člověku parazitují tři nejznámější druhy vší. Veš dětská – vlasová, Pediculus humanus capitis, veš šatní, Pediculus humanus vestimentorum (P. h. corporis) a tzv. veš ohanbí (neboli muňka), Pediculus humanus pubis nebo také Pediculus phtirius (pubis).
Veš dětská – žije v lidských vlasech, nejčastěji však bývá nalézána u dětí. Zejména v poslední době se daleko častěji než dříve vyskytuje také ve vlasech dospělých lidí. Mimo tělo přežívají vši 24 – 48 hodin (zcela výjimečně až 4 dny). Veš nelétá ani neskáče! Ona si prostě přeleze. Jejich vývoj přes larvální stádium v dospělé imágo trvá asi 2 až 5 týdnů.
Projevy
Larvy i dospělé vši se živí krví, kterou sají přizpůsobeným bodavě sacím ústrojím několikrát denně. Aby se krev nesrážela, vstříkne do ranky před sáním sliny s vasodilatačními látkami. Píše se také o alergizujících účincích těchto látek, a proto bodnutí silně svědí, při škrábání může být do kůže zanesena bakteriální infekce a vzniká obraz ekzému a hnisání kůže (impetigo a furunkulóza).
Bodnutí muněk zanechává modravé skvrnky.
Diagnostika: Nález hnid či vší ve vlasech a ochlupení
Souvislosti a negativní dopady problému
Děti jsou unavené, neklidné a nevyspalé. Rodiče se cítí stresováni, stydí se. Výskyt vší ve vlasech nemá souvislost s hygienickými návyky rodiny. Pokud má tento problém nějakou vypovídací hodnotu, tak pouze o tom, že je dítě komunikativní v kolektivu.
Komplikace: výskyt vši ve školách, hromadných dětských akcích….
Předcházení problému – prevence
V podstatě neexistuje, s infekcí se může dítě potkat kdekoliv. Napadení vší nemá žádnou souvislost s hygienickými návyky v rodině. V případě, že víte o výskytu vší v kolektivu častého výskytu dítěte, doporučuje se pravidelná kontrola v intervalu ne delším jak dva dny. Teoreticky vyhýbání se kolektivu, což zcela jistě není optimální cesta. Prevencí rozumíme pravidelné prohlížení vlasového porostu především dětí navštěvujících kolektivy. I u dítěte, které momentálně nevykazuje známky zavšivení, je třeba po dobu výskytu vší v dětském kolektivu opakovat prohlídky každé dva dny. V případě dítěte, u něhož byl výskyt vší dětské zjištěn, je potřeba prohlednout také ostatní členy rodiny, případně provést jejích odvšivení v případě zjištění vší nebo čerstvých hnid.
Řešení problému
Zbavit děti vší je ze zákona povinností rodičů, výjimečně může tento úkol převzít ošetřující lékař, nikoliv však škola a její pedagogičtí pracovníci. Při zjištění výskytu živých lezoucích vší ve vlasech by měl být neprodleně aplikován účinný přípravek.
PROBLÉMEM JE SKUTEČNOST, ŽE V SOUČASÉ DOBĚ TÉMĚŘ ŽÁDNÝ PREPARÁT NA VŠI NEFUNGUJE!!!
Dříve se používal Orthosan, Diffusil H.
Alternativní přípravky – rostlinné silice – vši většinou nezabijí jen odpuzují a to nestačí. Některé silice jako např. tea tree oil, eukalypt, rozmarýn a máta pravděpodobně dokáží veš hubit. Problém je však v tom, že silice musí působit minimálně 120 minut a musí být ve 100% koncentraci. Dlouhý aplikační čas je problémem zejména u malých dětí. A vysoké koncentrace mohou vyvolat předráždění pokožky hlavy.
Přípravky našich babiček: Petrolej – v žádném případě ne!!! Vyvolává značné zdravotní potíže ve formě lokálních dermatitid až spálenin. Proto je nutné před nimi intenzivně varovat.
Mechanické vyčesávání – je velmi účinnou, avšak podceňovanou možností léčby. Její problém je zejména v časové náročnosti. Problém je také u dětí, které mají černé vlasy, protože vši jsou v nich špatně vidět. Navíc tmavé vlasy mají pro vši příjemnější morfologii. Vyčesávání je nutné provádět nad vanou, nebo umyvadlem. Vyčesávání je nutné provádět z mokrých vlasů. V suchých vlasech dokáží vši velmi obratně „uhýbat“.
Ostříhání vlasů: podle dostupných informací, se veš neudrží ve vlasech kratších než 8 mm. Jedná se však o nepotvrzenou informaci, která je navíc omezeně využitelná zejména u holčiček.
Přípravky: jsou ve formě balzámů, šampónů, ampulí, sprejů či roztoků. V lékárně vám určitě poradí dle věku vašeho dítěte nebo pokud jste těhotná, tak na to upozorněte. Jsou to např. Paranit, Barny s Effective, Všiven, Pedicap, Hedrin, Capissan forte.
Oděv a ložní prádlo je třeba současně řádně vyprat event. vysterilizovat.
Zdroj:
www.jaknavsi.cz
www.lekarna-doma.cz
Z. Černý a kol. autorů, Infekční nemoci, NCONZO, Brno, 2008
Lenka Štveráčková
Vši v mateřských školkách jsou určitě velký problém, který dělá starosti mnoha maminkám. V naší školce se vši taky objevily, ale díky velké spolupráci všech rodičů se podařilo zbavit se jich. Za sebe určitě doporučuji nepodceňovat zmiňované vyčesávání v kombinaci se šamponem hubícím vši – dají se dobře sehnat v lékárně nebo pro maminky, které mají v oblibě přírodní kosmetiku třeba
azde. Přeji hodně štěstí všem, kteří vešmi bojují, dá se to vyřešit i jinak než stříháním 🙂