Kdo se někdy pokusil vystřihnout kolečko z papírů, velké či malé, dá jistě za pravdu, že to není jen tak. Ne, že by to bylo nemožné, ale výsledek je obvykle méně uspokojivý, než bychom čekali. Obzvlášť u menších průměrů.
Výrobce Tonic studios nám nabízí úžasné šablony, díky kterým řezání kruhů, oválů, obdelníků či čtverců je úplnou hračkou.
Nabídku šablon najdete zde: http://naradi.svetvzpominek.cz/49/sablony/
Řezání kruhů využijeme nejen při tvorbě scrapbooků, ale také při výrobě přáníček, jmenovek, přání s okýnkem, kulatou visačku na dárek. Maminky, učitelky a táboroví vedoucí tyto pomůcky využijí při výuce a kreativní činnosti. Děti si je zamilují – práce s nimi je totiž snadná a bezpečná.
Tím nejdůležitějším pro dobrý výsledek je řezák s kvalitní žiletkou, která si poradí i se silnějším papírem. Řezák je malý váleček, „tak akorát“ do ruky, který se jednoduše nasadí na šablonu, lehce se přitlačí a šablona se s ním „objede“ dokola. Ano, tak snadné to je. Řezák nám stačí jeden, pasuje na všechny šablony. Žiletky jsou vyměnitelné a řezák se dodává v uzavíratelném pouzdře s jednou náhradní žiletkou.
Šablon máme několik druhů – kruhové, oválné, čtvercové se zaoblenými rohy, obdélníkové nebo třeba na řezání vlnovek. V každé sadě je 6 velikostí šablon a řezák můžeme nasadit na vnitřní i vnější stranu. Tím máme k dispozici 12 možností, jak velké chceme mít výsledné tvary. Nejmenší kruh má průměr 5 cm a největší 25 cm. U obdélníků je to nejmenší 5 x 8 cm a největší 25 x 29 cm. Šablony jsou ze spodní strany opatřeny gumovými vložkami, takže po papíře nekloužou.
K práci s nimi budeme potřebovat ještě skleněnou desku, tvrdou a pevnou. Při práci na měkkém podkladu jako např. dřevěné prkýnko, se žiletka do podkladu zařezává a výsledný efekt – řez není hladký a navíc je tento způsob mnohem pracnější. Podložka specielně určená pro práci s řezákem a šablonami od firmy TONIC je opatřena gumovými chrániči rohů, které nejen chrání, ale opět nám zamezí posunu podložky po stole. A co je opravdu neocenitelné jsou všemožné rastry a měřítka na skleněné podložce, takže si vystačíme i bez pravítka a tužky.
A jak se s těmito šablonami pracuje?
Jednotlivé šablony jsou samostatné kroužky,oválky, obdélníka čtverce. Připravíme si tu velikost, kterou zrovna potřebujeme. Na skleněnou podložku položíme papír nebo fotku, přiložíme šablonu, nasadíme řezák a s mírným tlakem na něj, šablonu objedeme dokola. Můžeme řezat z vnitřní i vnější strany šablony. Výhodou tohoto systému, kdy řezák můžeme nasadit z jakékoliv strany, je to, že s ním mohou bez problémů pracovat i leváci.
Stejně, jako u každého jiného nářadí i při práci s touto pomůckou musíme najít ten správný „grif“. Osvědčený způsob řezání je ten, kdy řezák je na místě a pohybujeme papírem s šablonou pod ním. Není to ale pravidlo a určitě je dobré vyzkoušet všechny způsoby.
Šablony můžeme využít i jinak, než jen na řezání. Můžeme podle nich tvary jen obkreslovat nebo je použít jako pomůcku při ořezávání fotografií, kdy pouhým přiložením na fotku vidíme, jak bude fotka po oříznutí vypadat.
Co dodat? Snad jen přání mnoha tvůrčích nápadů při práci s těmito šablonami.
Nabidka šablon na http://naradi.svetvzpominek.cz/49/sablony/
Vice info na www.svetvzpominek.cz