Krmítka by měla být chráněna před nepřízní počasí, hlavně vlhkostí a deštěm. Měla by být zastřešená anebo umístěna tak, aby do nich nepršelo. Prostřená hostina by se totiž zkazila nebo by ji odfoukl vítr. V krmítku též musíme pravidelně uklízet trus a staré zbytky, jen tak zabráníme možné infekci a plísním. Hygiena je tedy velmi důležitá, takže se o krmítko musíte starat o něco více, než jen tam jít občas nasypat.
Co na prostřený ptačí stůl?
Hovězí či skopový rozpuštěný lůj a v něm olejnaté plody a semínka -slunečnice, řepka, jádra lískových, vlašských nebo burských oříšků. Z této směsi lze vytvořit kuličky, které můžeme v síťce zavěsit na strom na větev. Výroba je úplně jednoduchá, rozpusťte tuk nebo jej pouze nechte změknout a pak do něj zapracujte semena. Kouli pak vložte do síťky po citronech nebo pomerančích, stočte a svázejte.
Do klasického krmítka lze dát nejrůznější sypaná semena – slunečnice, sezamové semínko, lněné semínko, mák, řepka a také drcené ořechy. Dále i zrní nebo tzv. zadinu, což jsou semena plevelů po vymlácení obilí. Tím potěšíte sýkorky a drobné semenožravé ptáky. Ale ne každý má možnost zadinu sehnat, že? Také lze tvaroh, ovesné vločky nebo strouhanou zeleninu či ovoce. Nebo jen půlku jablíčka na vyklování. To potěší větší ptáky, například kosy. A samozřejmě vrány a havrany. priroda.cz