Pokud máte doma předškoláka, určitě vás v nejbližší době čeká vybírání správného školního batohu nebo aktovky. Kritérií pro výběr je hodně, proč byste se ale měli porozhlédnout po členitějším batohu?
Určitě už jste několikrát na ulici potkali malé skřítky, kteří se prohýbají pod tíhou školních tašek. Děti nosí v batohu nejenom spoustu zbytečností, ale často mají věci špatně rozložené.
Jak správně rozložit věci v batohu
Členitost školního batohu je jedním z kritérií, které byste neměli přehlížet. Vhodné a praktické jsou alespoň tři přihrádky, do kterých můžete rovnoměrně rozdělit nejenom učení, ale i svačinu, penál a lahev s pitím.
Nejtěžší věci patří co nejblíže k tělu a hrudní páteři. Zabráníte tak prohýbání zad a ztrátě rovnováhy. Do této kapsy by například měla přijít i větší láhev s pitím. Těžká lahev v boční kapse totiž jednostranně zatěžuje páteř.
Do prostřední kapsy můžete vložit sešity nebo mikinu. Na dno raději nedávejte nic těžkého, jelikož byste mohli dítě nepřiměřeně zatížit v oblasti bederní páteře.
Nejlehčí věci, jako penál, peněženka nebo deštník, pak patří do předních kapes nebo navrch.
Jak ohlídat váhu batohu
Na prvním místě je váha samotného batohu bez obsahu. Ideálně by měl vážit 1 kg, maximálně však 1,4 kg.
Potom už je to především o trpělivosti a přesvědčování. Děti totiž v batohu rády nosí spoustu zbytečností. Hračky, časopisy, knihy, přeplněné třípatrové penály. Když jim takticky vysvětlíte, že téměř nic z toho ve škole nepotřebují, máte z části vyhráno.
Do školního batohu vždy vložte jenom to, co vaše dítě skutečně v daný den použije. K uložení školních pomůcek a věcí na tělocvik mohou posloužit i kapsáře na lavicích.