Nevhodné potraviny pro děti do 5 let

O výživě kojenců, batolat i předškolních dětí bylo napsáno už mnoho informací. V tomto příspěvku bych chtěla shrnout informace, které se týkají nevhodných potravin pro děti do 5 let. Neznamená, že byste tyto potraviny dětem neměly vůbec dávat, ale spíše se mít na pozoru a podávat je dětem s rozumem. 

  • Celé či sekané ořechy mohou zavinit vdechnutí a následné dušení dítěte. Děti často při jídle pobíhají nebo mluví, smějí se. Nikdy nevíte, co se může stát a je třeba na to myslet, když dáváte dítku ořechy. V případě, že máte doma dítě, které má alergicky podmíněný ekzém, poraďte se s lékařem, kdy ořechy podat. Velice často jsou batolata alergické na arašídy.
  • Sůl je v našich podmínkách v jídle obsažena ve zbytečně velkém množství. Snažte se při přípravě jídel méně solit, v případě, že se vám jídlo zdá málo slané, tak si je dosolte na talíři. Dítěti podávejte pokrm méně slaný. Jídelníček dítěte by měl obsahovat pouze 2 g soli denně. Často si ani neuvědomujeme, že průmyslově vyráběné potraviny mají vyšší obsah soli. Chcete – li je používat, zvolte pro sebe i své dítě méně slané varianty.
  • Cukr a med. Jídlo kojencům nepřislazujte, aby byla chuť pro ně lákavější. Dodá jim to pouze prázdné kalorie a naučí je na sladkou chuť, kterou budou později preferovat. Med by se neměl podávat dětem mladším jednoho roku, existuje u něj riziko botulismu- velice závažné infekce střev, i když opravdu malé.
  • Sladké a šumivé nápoje. Často se podílí na vzniku zubního kazu a podporují v dětech chuť na sladké. Volte nápoje nepřibarvované, bez sladidel, přidaného cukru. Nápoje střídejte. Sami jděte příkladem. Uvařte si čaj, nepoužívejte bílý cukr, ale třtinový, podávejte i dětem. Vyhněte se kolových nápojům, které obsahují mnoho cukru, barviv a dalších přídavných látek.
  • Odtučněné mléko. Dětem do pěti let není vhodné podávat jakékoliv odtučněné mléčné výrobky. Neposkytují dětem dostatek vitamínu A ani kalorií. Je – li jejich jídelníček vyvážený, mohou od dvou let dostávat mléko polotučné.

Zdroj: P. Prestonová, Čekáme druhé dítě, Fortuna Libri, 2011
Autor: Lenka Štveráčková (www.mojebrisko.cz)

Leave a Reply

Přejít nahoru