Máte přehled o tom, kolik vyděláte a kolik peněz každý měsíc z rodinného rozpočtu vydáte? Máte dostatečný příjem na pokrytí všech výdajů? Přinášíme vám návod, jak chytře hospodařit. Plánování rodinného rozpočtu může být občas poněkud složitější, ale díky zdravému rozumu, tužce a papíru to bude hračka. Klíčem k úspěchu je pečlivé sledování příjmů a výdajů.
Důležitá je disciplína
Nedostatek finančních prostředků na nákup věcí lidé velmi často řeší půjčkou. Peníze najednou rodina má, ale na jak dlouho? Často vzniká problém, kdy si rodiny půjčují i na věci, které ve skutečnosti nepotřebují. Příkladem mohou být dovolená či vánoční dárky. Podobné problémy nastávají také při vytváření finančních rezerv. Většina lidí si uvědomuje, jak jsou finanční rezervy důležité, ale málokterá rodina se tím řídí. Odkládat stranou nemusíme nijak závratné sumy. Je však potřebná disciplína, kdy peníze ukládáme a nesáhneme na ně, pouze v nejnutnějších případech. Máte-li na konci měsíce v peněžence prázdno, je na čase začít chytře hospodařit.
1. Sestavte si rodinný rozpočet
Rozpočet tvoří příjmy a výdaje. Rozepsáním obou složek po jednotlivých položkách získáte ucelený přehled o svých financích. Ideálním časovým úsekem je jeden měsíc. Do příjmů je potřeba zahrnout příjmy a výdaje všech členů domácnosti. Nezapomeňte také na alimenty i přídavky na děti. V kolonce výdaje budete mít jistě mnohem více položek. Zaznamenejte zde pravidelné výdaje, které jsou nezbytné, ale i nákupy těch nejméně nezbytných položek. V případě, že jsou vaše finance v plusu, máte štěstí. V případě, že jste v mínusu, je to problém. Je potřeba zredukovat zbytečné výdaje. Stojíte na pokraji dluhové pasti, ze které je těžká cesta ven.
2. Tvořte si rezervy
Máte- li volné peníze, ze kterých chcete tvořit finanční rezervu, je vhodné je uložit na spořící účty a případně také na dlouhodobé spořící produkty, například stavební spoření. Rezervy pak dělte na krátkodobé, střednědobé a dlouhodobé. Tyto rezervy vám pomohou v případě výpadku příjmů. V ideálním případě by rodina měla mít dlouhodobou finanční rezervu.
3. Je nutná půjčka?
Problém je také často půjčka. V prvé řadě je potřeba zvážit, zda je skutečně nutná. Půjčování je pro mnohé nezbytnou součástí životního stylu. V životě každého dojde na situaci, kdy postrádá finanční prostředky. Na druhou stranu existuje řada institucí, které tento problém umí vyřešit. V případě, že se pro půjčku rozhodnete, zvažte všechna pro a proti a spočítejte si, zda je pro vás rychlá půjčka vhodná.
Čtěte smluvní podmínky
Rozhodně se vyhněte tomu, že okamžitě podepíšete smlouvu, aniž byste si přečetli obchodní podmínky. Rychlá nebankovní půjčka je může mít značně nepřehledné a snadno se tak může stát, že přehlédnete důležitou informaci, například o výši sankcí či termínu splatnosti.
Nastavte si správné splácení
I ta nejlevnejší bankovní půjčka vám může způsobit problémy, pokud si správně nenastavíte splácení. Hlídejte si pravidelné splátky, aby byly včas na účtu věřitele. Dostanete-li se do potíží se splácením, řešte je hned. Vždy je nejlepším řešením domluvit se s protistranou na vhodném řešení. Možností může být dočasné snížení či odložení splátek, případně změna splátkového kalendáře, apod.
Vyberte si správného poskytovatele
Velmi důležitý je samozřejmě výběr správného partnera. Vybírat u koho si půjčím, se vám rozhodně vyplatí. Na internetu najdete řadu kalkulaček, které vám rychle a zdarma okamžitě ukážou, která půjčka má jaké výhody a nevýhody a také to tu, jež bude pro vás nejlevnější variantou. Správně vybraná půjčka vám ušetří mnoho starostí.