Jednoduchou řečí obrázků vypráví renomovaná autorka a ilustrátorka dětských knih Rotraut Susanne Bernerová příběhy všedního dne, obratně a vtipně splétá dohromady drobné epizody. Malý čtenář může v knížce hledat postavičky a zvířátka a sledovat, co dělají od první do poslední stránky. Kudy chodí teta Květa, kde si kluk Ondra bude hrát s kamarády, co dělá ve městě liška. Stává se „malým detektivem“, který zjišťuje například, proč Pepa upadl a jak se dostal klobouk na strom, a luští mnoho dalších hádanek. Knížka podporuje pozorovací schopnosti a podněcuje fantazii, rozvíjí jazyk a rozšiřuje slovní zásobu. (Paseka)
Rotraut Susanne Bernerová (1948) vystudovala v Mnichově grafiku a design. Byla třikrát oceněna Německou cenou za literaturu pro mládež i mnoha dalšími prestižními cenami. Patří mezi nejznámější a nejúspěšnější současné ilustrátory a autory knih pro děti v Evropě i v zámoří.
- V Německu prodáno téměř 1 000 000 výtisků
- Knihy jsou vynikající pomůckou sloužící k rozvíjení dětské fantazie a schopnosti vyprávět
Obrázkové příběhy
Co v knížce je?
- Na každém obrázku je toho mnoho k vidění: figurky, zvířátka a věci, nakreslené vždy s jedinečným charakterem, aby je děti mohly dobře poznat a skamarádit se s nimi.
- Scéna města a jeho okolí zůstává stejná a vytváří tak důvěrně známé prostředí; mění se roční období (jaro, léto, podzim, zima) a situace, v nichž se postavy a zvířátka pohybují.
K čemu knížka je?
- Dynamické kresby vedou děti k aktivnímu hledání, spojování souvislostí, samostatnému verbálnímu formulování (nejen prostý popis osob a věcí (kdo je to, co je to a jaké je to?), ale i dějů (co kdo dělá a proč to dělá?).
- Situace z každodenního života napomáhají k lepší orientaci ve světě, který dítě už zná (to jsem viděl, tam jsme byli, pamatuješ se…) nebo seznamují se situacemi, které na dítě teprve čekají (to taky uvidíš, tam půjdeme).
- Dává bohaté podněty ke komunikaci mezi rodiči a dětmi, mezi dětmi, aktivně zabaví i jedno dítě.
Jak obrázkové příběhy „číst“?
- Například začít s prohlížením jednoho obrázku, projít si tam všechny originální detaily. (Podívej se na toho ptáčka, co to je? A je tam jen jeden? Je tam nějaké miminko? Kde je? Co dělá?).
- Vytipovat si postavu a sledovat ji na všech stránkách, zjišťovat co dělá, s kým se setkává (Co dělá Pepa, co se mu stalo? Proč? Kdo mu pomohl? Co bylo dál?).
- Sledovat postavy a děje ve více knížkách v širším kontextu několika ročních období.
Proč jsou obrázkové knížky R.Susanne Bernerové jedinečné?
- Svižně nakreslené figurky a zvířátka nepůsobí anonymně, mají vždy osobitý charakter a mnohdy i jméno. (Podívejte se na zadní stánku, jsou tam představené).
- Přes velké množství postav a příběhů jsou obrázky velmi přehledné.
- Příběhy beze slov má dítě objevit a formulovat, má hledat a nacházet detaily a souvislosti a samostatně je interpretovat.
- Čím starší je dítě, tím více souvislostem rozumí. Stává se „malým detektivem“, který hledá a nachází příčiny a následky dějů a situací.
- Dítě příběh nečte či neposlouchá, ale kreativně ho samo tvoří.
- Knížka výrazně podporuje pozorovací schopnosti a chápání souvislostí, orientaci ve světě, podněcuje fantazii, rozvíjí jazyk a rozšiřuje slovní zásobu. Je navíc vtipná a baví děti i dospělé.