Z průzkumu České bankovní asociace a agentury IPSOS vyšlo najevo, že v Česku rodiče své děti k finanční gramotnosti příliš nevedou. Naopak si myslí, že by se na finančním vzdělávání měla nejvíce podílet škola. Během školní výuky ale na tuto problematiku často učitelé nemají čas. Co zkusit naučit děti finanční gramotnosti spíše na vlastní pěst?
4 důvody, proč byste měli začít s finanční gramotností co nejdříve:
Budování zdravých návyků: Čím dříve se váš potomek naučí základům hospodaření s penězi, tím přirozeněji mu to půjde v dospělosti. A pozor, myslete i na to, že byste měli jít také příkladem. Pokud vaše dítko vidí, že doma často nevyjdete s penězi a nezvládáte šetřit, pravděpodobně to odkouká od vás.
Pochopení hodnoty peněz: Děti si často neuvědomují, kolik práce a úsilí stojí vydělat peníze. Učením o financích jim pomůžete pochopit hodnotu věcí a práce. A také jim pak snadněji vysvětlíte, proč třeba potřebujete, aby na vás po škole počkaly v družině, protože musíte ještě pracovat.
Prevence dluhů: Děti, které rozumí financím, se s menší pravděpodobností dostanou do dluhové pasti v dospělosti. Díky kontrole nad svým rozpočtem budou vědět, že nebudou mít problém s případnou pravidelnou měsíční splátkou. Dokáží racionálně vyhodnotit, zda je pro ně půjčka přínosná, nebo jen zátěž.
Získání finanční nezávislosti: Finančně gramotné děti se v dospělosti snadněji orientují ve světě financí a snáze dosáhnou svých cílů.
Jak na finanční gramotnost u předškoláků?
Zapomeňte na nudné přednášky o tom, jak fungují peníze. Malým předškolákům vysvětlete hodnotu peněz hrou nebo názornou ukázkou. Zkuste třeba:
Hry na obchod: Hrajte si s dětmi na obchod, kde si mohou za symbolické částky kupovat hračky nebo sladkosti. Penízky si doma hravě vytvoříte z papíru, ke každé hračce přidejte cenu a společně si udělejte menší nákup.
Kapesné: Jakmile umí vaše dítko počítat do deseti, zaveďte kapesné. Stačí opravdu jen třeba 20 korun za 14 dnů. Na vlastní oči tak vidí, jak peníze přibývají a co se s nimi stane, když si za něco koupí.
Nakupování s rodiči: Zapojte děti do nakupování. Vysvětlete jim, proč vybíráte daný produkt a jak porovnáváte ceny. A nebojte se s nimi i bavit, odkud se peníze berou.
Jak na finanční gramotnost u školáků?
S rostoucím věkem a znalostmi dětí můžete témata finanční gramotnosti rozvíjet:
- Hry, které se točí okolo financí: Co si takhle pravidelně zahrát Monopoly nebo Dostihy a sázky? Existuje dokonce i hra Finanční svoboda, která se točí přímo okolo hospodaření s penězi.
- Zábavné naučné pořady: Speciální televizní pořad Bankovkovi předává dětem stravitelnou formou základní finanční pojmy, které by měly znát. Nebankovní půjčky bankovní půjčky sice v pořadu neprobírají, ale pojmy jako co je to úvěr a inflace ano.
- Spoření na cíl: Pomozte dětem stanovit si finanční cíl (např. nová hračka) a vytvořte s nimi plán spoření, aby přesně viděly, za jakou dobu dosáhnou na cílovou částku.
- Bankovní účet: Založte dětem dětský bankovní účet a vysvětlete jim, jak funguje.
- Práce za odměnu: Zaveďte systém odměn za nadstandardní domácí práce. Děti si tak propojí práci s finanční odměnou.
- Diskuze o rodinném rozpočtu: Zapojte děti do diskuzí o rodinném rozpočtu. Vysvětlete jim, odkud peníze pocházejí a na co se používají.
- Finanční hry a aplikace: Využijte interaktivní hry a aplikace (třeba Ámosovo prasátko), které dětem zábavnou formou přiblíží svět financí.
Zdroj fotografií: Freepik.com