Dramatika. Co je to vlastně dramatika a co se mé dítě naučí v dramatickém kroužku? Dramatická výchova je jeden z pěti oborů estetické výchovy a výchovy uměním (vedle výchovy literární, výtvarné, hudební a pohybové/taneční), v němž se pracuje s prostředky a postupy divadelního umění, především s rolovou hrou (hrou v roli). V dramatické výchově je tak pozornost soustředěna především na lidské jednání a mezilidské vztahy. V dramatické výchově se vychází z přirozené dětské napodobivé hry (hry „jako“), která je založena na přeměně, v níž se účastníci hry a vše, co je do hry zahrnuto (prostor, předměty, zvuky), stávají něčím nebo někým jiným, než v realitě (aktuálním světě) jsou (vstupují do fiktivního světa, který svým jednáním aktivně spoluvytvářejí).
Dramatickou výchovu je možné charakterizovat také jako učení přímým prožitkem a vlastní zkušeností v jednání, nabývání životní zkušenosti společným řešením problému (situace) nejen intelektem, ale i intuicí, a to se zapojením těla a emocí. Cíle, které pedagog dramatické výchovy sleduje, se váží na všestranné rozvíjení osobnosti dítěte.
Nabízím velice pestrou nabídku dramatických, smyslových, prožitkových a pocitových her a mohu stoprocentně zaručit, že Vaše dítě bude chodit domů plné zážitků a zkušeností. V současné době je v mém dramatickém repertoáru kolem 500 her. Byla by velká škoda nevyužít nabídky tohoto kroužku, jehož velice pozitivní účinnost na dětskou psychiku mám ověřenou praxí v mateřských školách.
Michael Novotný, učitel MŠ