Rytmická gymnastika, vlastní choreografie na skladbu „Mravenčí ukolébavka“ autorů Z. Svěráka a J. Uhlíře. Autor choreografie a videozáznamu Michael Novotný.
Vlastní skladbu jsem nacvičoval s dětmi na hudbu autorů Jaroslava Uhlíře a Zdeňka Svěráka „Mravenčí ukolébavka“.
- Skladba začíná předehrou, na kterou děti zaujmou základní postavení, tj. chytí se za ruce do kruhu a pohupují jimi.
- Poté následuje první sloka písničky. Na úvodní dvoj verš „Slunce šlo spát za hromádku klád“ děti stojí v kruhu a ruce sepjaté si dají postupně pod levou a pravou tvář (předvádí spánek).
- Na další verš „Na nebi hvězdy klíčí“ děti pořád ve stoje pomalu dávají natažené ruce nad hlavu a třepetají prsty (předvádí hvězdy).
- Následuje verš „Už nepracuj, mravenečku můj“ v této fázi tance děti ruce, které mají nad hlavou, předpaží a dlaněmi kývají do stran (předvádí zápor).
- V posledním verši první sloky „Schovej se do jehličí“ se pak všichni schoulí do klubíčka. Následuje opakování první sloky se stejnými tanečními prvky.
- V refrénu, který se skládá ze čtyř veršů, se v úvodu zpívá „Máš nožičky uběhané, den byl tak těžký“ a děti si lehnou na záda a třepou nohama a rukama (předvádí unavené nožičky).
- Následuje pak závěr refrénu, který zní „Pojď, lůžko máš odestlané, v plátku od macešky“ si děti na první verš lehnou na pravý bok a při druhém verši na levý.
- Následuje druhá sloka, která začíná veršem „Spinká a sní, mravenec lesní“ v této fázi děti opět stojí v kruhu a dávají ruce sepjaté postupně pod levou a pravou tvář a poté vztyčenými prstíky předvádí mravenčí tykadla.
- Na verš „V hromádce u kapradí“ ukáží děti oběma rukama před sebou hromadu.
- Na následující verš „Nespinká sám, s maminkou je tam“ děti kroutí hlavou a rukama (vyjadřují zápor) pak se chytnou ve dvojicích za obě ruce čelem proti sobě a rukama kmitají.
- Na poslední verš druhé sloky „Tykadlama ho hladí“ se děti v daných dvojicích pustí a hladí se protilehlou rukou po hlavě, nejprve obě pravou a potom levou. V této fázi písničky přichází mezihra, ve které děti vytvoří vnější větší kruh a vnitřní menší. Děti ve vnějším kruhu se pak točí ve směru doprava a děti v menším kruhu pak v protisměru doleva.
- Následuje refrén, ve kterém se opakují prvky jako v prvním případě. Opět následuje opakování, tentokrát druhé sloky a i v tomto případě se taneční prvky opakují.
- V závěru skladby následuje krátká dohra, kdy se všechny děti chytí za ruce do kruhu a pohupují rukama dopředu a dozadu.
Další videa najdete na stránce ke stažení
Jsem nadšena, děti v naší třídě tuto skladbu milují, zítra začneme i tančit. DĚKUJI!
po dlouhé době jsem viděla opět super hudební skladbu. autorovi velké díky.
profi cvičitelka rdpd
dita f.